Artykuły

ISTDP

Intensywna Krótkoterminowa Psychoterapia Psychodynamiczna (Intensive Short-Term Dynamic Psychotherapy) wyrosła na gruncie teorii psychoanalitycznych / psychodynamicznych. Powstała na bazie poszukiwań jak zintensyfikować i przyspieszyć proces terapeutyczny, jak go wspomagać poprzez tworzenie takiej jakości sojuszu roboczego, żeby osoba szukająca pomocy stawała się aktywnym partnerem psychoterapeuty w drodze do zmiany. 

Przy tworzeniu nowego podejścia wykorzystano setki godzin nagrań video sesji terapeutycznych. Uważna obserwacja interwencji terapeuty i reakcji pacjenta doprowadziła do wypracowania technik pracy, które Habib Davanloo uporządkował w Centralną Sekwencję Dynamiczną. To sprawia, że ISTDP mając korzenie psychoanalityczne staje się jednocześnie terapią ustrukturalizowaną, mającą wyraźny cel, zadania dzielone między pacjenta i terapeutę oraz narzędzia do bieżącej oceny sytuacji w trakcie terapii. 

Uczenie się tzw. psychodiagnozy (czyli monitorowania odpowiedzi pacjenta, analizowania przebiegu terapii z chwili na chwilę) jest wspierane wizualnym nagrywaniem sesji. Ułatwia to precyzyjnie rozpoznawanie sygnałów informujących o tym, w jakim miejscu drogi do odblokowania nieświadomości się znajdujemy, a także czy odbywa się ona w sposób bezpieczny dla pacjenta. (Gorgonia Wróbel-Sucharska)

Szkolenie w Bydgoskiej Szkole Psychoterapii EMPIRO realizowane jest przez 4 lata w dwóch równoległych blokach: podejście psychodynamiczne oraz aktywne techniki ISTDP. 

 

EFT 

Terapia Skoncentrowana na Emocjach (Emotionaly Focused Therapy) to podejście terapeutyczne opracowane w latach 80-tych przez kanadyjską terapeutkę Susan M. Johnson, oryginalnie stworzone jako metoda terapii par. Metoda ta jest wynikiem obserwowania sesji terapeutycznych. Setki spotkań z parami były nagrywane, a następnie analizowane pod kątem skuteczności stosowanych interwencji i sposobów rozpoznawania wzorców interakcji. W ten sposób powstała mapa procesu terapeutycznego.  Jest to model pracy ograniczonej w czasie - przewiduje od 8 do 20 sesji. Metoda EFT ma zastosowanie także w terapii indywidualnej (EFIT) oraz w terapii rodzin (EFFT). EFT spełnia standardy APA (Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego) jako podejście potwierdzone empirycznie („złoty standard”/najwyższy poziom). Badania naukowe pokazują, że 70–75% par przechodzi od kryzysu do reparacji, a około 90% wykazuje znaczną poprawę. Badania konsekwentnie wykazują doskonałe wyniki follow-up’ów. Niektóre badania pokazują, że znaczny postęp utrzymuje się po zakończeniu terapii. EFT jest skuteczna w pomaganiu parom, w których jeden lub oboje partnerzy zmagają się z różnymi trudnościami, w tym na przykład zespołem stresu pourazowego, depresją, nieuleczalną chorobą oraz żałobą i stratą. 

Z badań Hand Holding płynie wniosek, że w sytuacji zagrożenia kontakt z osobą, z którą czujemy się bezpiecznie związani, jest naszym najskuteczniejszym sposobem regulacji stresu/cierpienia. EFT zajmuje się ubezpiecznianiem więzi i zdolnością partnerów do bycia dostępnymi oraz reagującymi na siebie nawzajem. (Martyna Wierzbicka)

W Bydgoskiej Szkole Psychoterapii EMPIRO uczymy różnych technik psychoterapii o udowodnionej naukowo skuteczności. 

2025 © EMPIRO.WSG.PL